Do Chorvatska se dá jet i za sněhem

Do Chorvatska se dá jet i za sněhem

Střední průmyslová škola strojní a stavební Tábor:

A nebylo ho málo, prý nejvíce za posledních 100 let. Můžeme to potvrdit z naší lednové návštěvy partnerské školy v Oroslavje, která byla hostitelem druhého projektového setkání v rámci Energy Unites Cultures programu Comenius.

14. 1. 2013 pondělí 

Ráno krátce po 10.00 hod jsme vyjeli od SPŠ autobusem přes Slovensko, Rakousko a Slovinsko do chorvatského městečka Oroslavje. Cesta nám trvala celý den. Do penzionu Zagi jsme dorazili kolem 21.00 hod.

15. 1. 2013 úterý

Ráno jsme se po vydatné snídani vydali do místní školy, kde proběhly prezentace všech 7 zúčastněných zemí.  Naše prezentace, která byla nejen o krásách České republiky, ale i o naší škole, sklidila velký potlesk. Poté jsme se rozdělili do 7 skupin: Akumulátory, Fotovoltaika, Solární termika, Technika, Výpočty, Dokumentace a Internet. Každá skupina dostala zadané úkoly a pokyny k správnému vyřešení. Asi po 60 minutách práce na projektu jsme se přesunuli do penzionu na oběd.
Po obědě na nás nečekala jen práce, nýbrž i zábava. Vydali jsme se totiž do malé vesnice Gornja Stubica, kde jsme si prohlédli muzeum s převážně středověkou tématikou. Třešničkou na dortu pak byla šermířská ukázka, přehlídka středověkých zbraní a plivání ohně. Následoval transport zpět na penzion a chutná večeře.

16. 1. 2013 středa

Po snídani jsme se opět vydali do školy a pokračovali ve svých projektech. Poté následoval oběd.
Jako kulturní náplň středečního odpoledne byl výlet do krapinského muzea. Čekalo na nás ohromné, velmi moderní muzeum s historickou výstavou od vzniku světa až po neandertálské lidi. S sebou jsme dostali audioprůvodce v českém jazyce.
Prohlídka byla doplňována technickými vymoženostmi, jako například promítáním tematických videí na plátno, nebo dokonce holografickým modelem lebky. Dále nás autobus odvezl do rozlehlé sítě „nákupních poboček„ (jednalo se o velké středisko obchodu, něco jako dnešní obchodní dům; nebylo zde vše pod jednou střechou, ale rozdělené do ,,domečků,,).

17. 1. 2013 čtvrtek

Hned ráno po snídani jsme zamířili do hlavního města Chorvatska Záhřebu. Jako první jsme navštívili malou automobilku DOK – ing, která se zabývá výrobou elektricky poháněných vozidel, ve své nabídce má ale i klasické metody pohonu.
Velice se nám líbil prototyp elektricky poháněného auta, který byl bohužel pro zamýšlenou tříčlennou posádku příliš těsný. Dále jsme viděli vozidlo sloužící k odminování nebezpečného prostoru, vozidlo pro zvětšení účinnosti těžby v dolech a požární vozidlo (všechny tyto typy až na prototyp elektrovozidla byly ovládány dálkově, tudíž neměly lidskou posádku).
Poté na nás čekala prohlídka Záhřebu s anglicky mluvící průvodkyní. Navštívili jsme mimo jiné i krásnou záhřebskou katedrálu. Po vyčerpávajícím dnu jsme se vrátili do penzionu, kde jsme prezentovali svoji práci na projektu. Jako poslední náplň dne byla večerní párty a pak už následoval transport do ČR.

18. 1. 2013 pátek

Návrat domů k SPŠ kolem půl jedenácté ráno. 

(Miroslav Procházka, 2La)
(foto: Martin Wolf)

facebook SPŠ Tábor


 

Krátké zprávy

Pondělí, 12. listopad 2018
Kdo jste z Písku a okolí a chcete o nás vědět víc, zajděte dnes na píseckou burzu středních škol
Úterý, 06. listopad 2018
Předáváme informace o studiu u nás na dvou místech: na burzách středních škol v Pelhřimově a ve Strakonicích
Středa, 31. říjen 2018
S malým odkladem 3 dnů slavíme Den republiky na naší škole netradičním kulturně -sportovně-naučně-zábavným interaktivním programem :-)
Pondělí, 29. říjen 2018
Užijte si dvoudenní podzimní prázdniny 29.-30.10.2018
Neděle, 28. říjen 2018
Erasmus+ letos potřetí. Dnes odlétá 14členná skupina (lyceisté, strojaři, stavaři, truhláři) na dvoutýdenní stáž ve firmách ve Valencii
Neděle, 28. říjen 2018
Státní svátek - republika slaví 100. narozeniny! Tak hodně štěstí a zdraví do další 100!
Pátek, 26. říjen 2018
Dnes končí odborná stáž, výuka CNC modulu v angličtině, ve Spišské Nové Vsi. Naši 3 strojaři získají certifikáty a zítra se vracejí domů
Pátek, 26. říjen 2018
Slovinské střídání: 4 studenti svoji stáž ve firmách na Táborsku končí a jedou domů, 3 noví během víkendu přijedou a v pondělí stáž zahajují
Středa, 24. říjen 2018
Anglického divadelního představení se zúčastní dvě skupiny našich žáků, první jedou dnes do Prahy, druzí zítra do Českých Budějovic
Pátek, 19. říjen 2018
Výběr chlapců - fotbalistů jede na kvalifikaci do Plzně.
Čtvrtek, 18. říjen 2018
Kdo uteče - vyhraje! Naše děvčata utekla všem v krajském závodu v přespolním běhu a dnes běží republikové finále v Hr.Králové. Držíme palce!
Středa, 17. říjen 2018
Největší místní náborová akce: prezentace středních škol v hotelu Palcát. Zájemci o studium u nás, zajděte si pro informace!
Úterý, 16. říjen 2018
Exkurze na Čapkovu Strž a do Památníku Vojna u Příbrami se dnes zúčastní 3La, b, pozítří 3P a 3Sb.
Pondělí, 15. říjen 2018
Něco o čerpadlech se dozvědí žáci 4Sa přímo od odborníků z firmy Wilo.
Neděle, 14. říjen 2018
Další studenti jedou do Spišské Nové Vsi, tentokrát 3 strojaři, kteří se zúčastní 14-denní mezinárodní výuky modulu CNC v angličtině
Pátek, 12. říjen 2018
Do výuky praxe ve 3Sa dnes přijdou odborníci z firmy REMS
Pátek, 12. říjen 2018
První ročníky se dnes učí ve škole jen 2 hodiny, poté je čeká divadelní představení v táborském Divadlo Oskara Nedbala
Čtvrtek, 11. říjen 2018
Kdo z Třeboňska má chuť jít studovat střední školu do Tábora, najde dnes informace o naší škole na Burze SŠ v Třeboni
Čtvrtek, 11. říjen 2018
Naši fotbalisté bojují na přeboru středních škol v Jindřichově Hradci
Středa, 10. říjen 2018
Pozor - ve škole je klokan! Tedy - Přírodovědný klokan, mezinárodní soutěž pro zvídavé žáky