Exotická tečka za dvouletým projektem Comenius

Exotická tečka za dvouletým projektem Comenius

Střední průmyslová škola strojní a stavební Tábor:

Poslední týden školního roku skončily projektové aktivity projektu Energy Unites Cultures programu Comenius závěrečným projektovým setkáním v poslední partnerské škole Yalcin Ulgun Anadolu Lisesi v tureckém městě Darica.  Z táborské průmyslovky se na setkání vypravil 13členný tým, tak trochu za  odměnu a za dobrou práci po celé dva projektové roky. Protože technické aktivity byly splněny na předchozích setkáních, zbývalo je vyhodnotit a hlavně se věnovat kulturní části projektu: poznávání kultury pro nás značně exotické.

Tomu odpovídal i program: v pondělí 23. 6. za svítání jsme vyrazili do Vídně, odtud pak letadlem na Atatürkovo letiště do Istanbulu. Po krátké příhodě se zatoulaným mobilem a dlouhé cestě dopravní špičkou přes hranici kontinentů nás čekal oddych a přivítání s ostatními týmy. Za ty dva roky už se dobře známe a těšíme se na sebe.

V úterý ráno jsme odjeli do školy. V Turecku už byly prázdniny, ale žáci a učitelé zapojení do projektu nás ochotně provedli školou. Pak následovalo přijetí na radnici a prohlídka města Darica, položeného na břehu Marmarského moře, zoologické a botanické zahrady. Někteří z nás odpoledne vyzkoušeli pravé turecké lázně. Večerní program byl ve znamení vyhodnocení celého dvouletého projektu: přinesl nám všem nové přátele, znalosti, dojmy, zkušenosti. My všichni potřebujeme energii a její zdroje, ale také máme energii – energii naší spolupráce.

Celou středu a čtvrtek jsme strávili v Istanbulu: je to kolébka civilizace na hranici Evropy a Asie, lidské mraveniště, město, které má něco mezi 15 a 20 miliony obyvatel, přesně to nikdo neví. Směsice barev, chutí, pachů a vůní, kulturní pokladnice i pestrá tržiště, zahalené ženy, studentky v minisukních, volání muezinů, chrám Hagia Sofia, Modrá mešita a mnoho dalších, palác Topkapi, tajemné podzemní nádrže, sluncem rozpálená náměstí, žonglující zmrzlináři, moderní šestiproudé dálnice s květinovými ornamenty podél, večeře v přístavní čtvrti, plavba po Bosporu. Prostě Istanbul.

Večer jsme se rádi vraceli do poklidného hotelu. V pátek jsme si ještě zaplavali a zalenošili u hotelového bazénu a pak zas do mumraje – na letiště a domů. Náš tým naštěstí dorazil v pořádku a bez komplikací, což se nedá říci o německých partnerech, ti se na letišti opozdili a část z nich nestihla včas své letadlo.

Turečtí hostitelé nám všem připravili skvělou tečku za úspěšným projektem. Polsko, Chorvatsko, Slovinsko, Slovensko, Německo, Turecko pro nikoho z nás už nikdy nebudou pouhé názvy států, poznali jsme je a máme tam své přátele.

Program Comenius skončil, začíná program Erasmus+. Nashledanou!

(tra)
(foto: účastníci projektového setkání)

facebook SPŠ Tábor


 

Krátké zprávy

Pondělí, 12. listopad 2018
Kdo jste z Písku a okolí a chcete o nás vědět víc, zajděte dnes na píseckou burzu středních škol
Úterý, 06. listopad 2018
Předáváme informace o studiu u nás na dvou místech: na burzách středních škol v Pelhřimově a ve Strakonicích
Středa, 31. říjen 2018
S malým odkladem 3 dnů slavíme Den republiky na naší škole netradičním kulturně -sportovně-naučně-zábavným interaktivním programem :-)
Pondělí, 29. říjen 2018
Užijte si dvoudenní podzimní prázdniny 29.-30.10.2018
Neděle, 28. říjen 2018
Erasmus+ letos potřetí. Dnes odlétá 14členná skupina (lyceisté, strojaři, stavaři, truhláři) na dvoutýdenní stáž ve firmách ve Valencii
Neděle, 28. říjen 2018
Státní svátek - republika slaví 100. narozeniny! Tak hodně štěstí a zdraví do další 100!
Pátek, 26. říjen 2018
Dnes končí odborná stáž, výuka CNC modulu v angličtině, ve Spišské Nové Vsi. Naši 3 strojaři získají certifikáty a zítra se vracejí domů
Pátek, 26. říjen 2018
Slovinské střídání: 4 studenti svoji stáž ve firmách na Táborsku končí a jedou domů, 3 noví během víkendu přijedou a v pondělí stáž zahajují
Středa, 24. říjen 2018
Anglického divadelního představení se zúčastní dvě skupiny našich žáků, první jedou dnes do Prahy, druzí zítra do Českých Budějovic
Pátek, 19. říjen 2018
Výběr chlapců - fotbalistů jede na kvalifikaci do Plzně.
Čtvrtek, 18. říjen 2018
Kdo uteče - vyhraje! Naše děvčata utekla všem v krajském závodu v přespolním běhu a dnes běží republikové finále v Hr.Králové. Držíme palce!
Středa, 17. říjen 2018
Největší místní náborová akce: prezentace středních škol v hotelu Palcát. Zájemci o studium u nás, zajděte si pro informace!
Úterý, 16. říjen 2018
Exkurze na Čapkovu Strž a do Památníku Vojna u Příbrami se dnes zúčastní 3La, b, pozítří 3P a 3Sb.
Pondělí, 15. říjen 2018
Něco o čerpadlech se dozvědí žáci 4Sa přímo od odborníků z firmy Wilo.
Neděle, 14. říjen 2018
Další studenti jedou do Spišské Nové Vsi, tentokrát 3 strojaři, kteří se zúčastní 14-denní mezinárodní výuky modulu CNC v angličtině
Pátek, 12. říjen 2018
Do výuky praxe ve 3Sa dnes přijdou odborníci z firmy REMS
Pátek, 12. říjen 2018
První ročníky se dnes učí ve škole jen 2 hodiny, poté je čeká divadelní představení v táborském Divadlo Oskara Nedbala
Čtvrtek, 11. říjen 2018
Kdo z Třeboňska má chuť jít studovat střední školu do Tábora, najde dnes informace o naší škole na Burze SŠ v Třeboni
Čtvrtek, 11. říjen 2018
Naši fotbalisté bojují na přeboru středních škol v Jindřichově Hradci
Středa, 10. říjen 2018
Pozor - ve škole je klokan! Tedy - Přírodovědný klokan, mezinárodní soutěž pro zvídavé žáky