Spolupráce se základními školami pokračuje

Spolupráce se základními školami pokračuje

Střední průmyslová škola strojní a stavební Tábor:

V rámci projektu CZ.1.07/1.1.00/44.0007 Rozvoj technického vzdělávání v Jihočeském kraji (IPO) navštívili dne 11. listopadu 2014 naši strojaři z třídy 3Sa společně s vybranými žáky 8. a 9. tříd ZŠ a MŠ Husova Tábor společnost Škoda Auto a.s. Exkurze byla zahájena tradičně v podnikovém muzeu, kde jsme velice osobitým způsobem paní průvodkyně byli seznámeni s historií výroby od jízdních kol, motocyklů přes rodinné, luxusní, sportovní až závodní vozy směřující k současnému výrobnímu programu, který čítá přes 300 různých typů a modifikací automobilů Citigo, Fabia, Octavia, Roomster, Yeti, a Superb (když vezmeme v úvahu barevná provedení, různé úrovně výbavy, příslušenství, motorů a převodovek).

Po návštěvě muzea exkurze pokračovala prohlídkou tří veřejnosti přístupných provozů, rovněž s odborným výkladem průvodce. Prvním provozem byla lisovna s možností prohlídky obřích automatických lisovacích linek včetně jejich zázemí s lisovacími a střižnými nástroji. Překvapivým byl údaj o množství zpracovaného plechu za jeden pracovní den – 1000 tun!

Druhým provozem byla svařovna se svými neúnavně a neomylně pracujícími roboty. Každý strojař ví, že žádné zařízení nepracuje neomylně, a tak i svařovací linky karoserií jsou systematicky prokládány rentgenovými a laserovými kontrolními stanovišti obsluhovanými opět pomocí robotů. Ve finále linku nemůže opustit vadný výrobek, tedy karoserie budoucího automobilu.

Třetím navštíveným provozem byla montážní linka Octavií, Rapidů a Seatů. Ano, na jedné lince jsou montovány všechny tři typy automobilů a to v takovém pořadí, jak si je zákazníci a prodejci objednávají. Každé auto procházející linkou „zná“ svého zákazníka. Zajímavé bylo povídání o logistickém zabezpečení, zastupitelnosti pracovníků na lince, zajišťování kvality včetně sankcí vůči pracovníkům, kteří odvedou nekvalitní práci. Každý pracovník na lince musí elektronicky pomocí čipu potvrdit provedení své operace do rodného listu automobilu. Tato evidence se uchovává v archivu 15 let!

Automobilový průmysl, to jsou speciální, do detailu propracované technologie, které odborník obdivuje a laik nad nimi žasne. Ještě dodejme, že v celém závodu je přísný zákaz fotografování, takže připojené fotografie jsou pouze z první část exkurze, tedy z muzea.

(stm)
(foto: Pavel Štamberk)

facebook SPŠ Tábor


 

Krátké zprávy

Pondělí, 12. listopad 2018
Kdo jste z Písku a okolí a chcete o nás vědět víc, zajděte dnes na píseckou burzu středních škol
Úterý, 06. listopad 2018
Předáváme informace o studiu u nás na dvou místech: na burzách středních škol v Pelhřimově a ve Strakonicích
Středa, 31. říjen 2018
S malým odkladem 3 dnů slavíme Den republiky na naší škole netradičním kulturně -sportovně-naučně-zábavným interaktivním programem :-)
Pondělí, 29. říjen 2018
Užijte si dvoudenní podzimní prázdniny 29.-30.10.2018
Neděle, 28. říjen 2018
Erasmus+ letos potřetí. Dnes odlétá 14členná skupina (lyceisté, strojaři, stavaři, truhláři) na dvoutýdenní stáž ve firmách ve Valencii
Neděle, 28. říjen 2018
Státní svátek - republika slaví 100. narozeniny! Tak hodně štěstí a zdraví do další 100!
Pátek, 26. říjen 2018
Dnes končí odborná stáž, výuka CNC modulu v angličtině, ve Spišské Nové Vsi. Naši 3 strojaři získají certifikáty a zítra se vracejí domů
Pátek, 26. říjen 2018
Slovinské střídání: 4 studenti svoji stáž ve firmách na Táborsku končí a jedou domů, 3 noví během víkendu přijedou a v pondělí stáž zahajují
Středa, 24. říjen 2018
Anglického divadelního představení se zúčastní dvě skupiny našich žáků, první jedou dnes do Prahy, druzí zítra do Českých Budějovic
Pátek, 19. říjen 2018
Výběr chlapců - fotbalistů jede na kvalifikaci do Plzně.
Čtvrtek, 18. říjen 2018
Kdo uteče - vyhraje! Naše děvčata utekla všem v krajském závodu v přespolním běhu a dnes běží republikové finále v Hr.Králové. Držíme palce!
Středa, 17. říjen 2018
Největší místní náborová akce: prezentace středních škol v hotelu Palcát. Zájemci o studium u nás, zajděte si pro informace!
Úterý, 16. říjen 2018
Exkurze na Čapkovu Strž a do Památníku Vojna u Příbrami se dnes zúčastní 3La, b, pozítří 3P a 3Sb.
Pondělí, 15. říjen 2018
Něco o čerpadlech se dozvědí žáci 4Sa přímo od odborníků z firmy Wilo.
Neděle, 14. říjen 2018
Další studenti jedou do Spišské Nové Vsi, tentokrát 3 strojaři, kteří se zúčastní 14-denní mezinárodní výuky modulu CNC v angličtině
Pátek, 12. říjen 2018
Do výuky praxe ve 3Sa dnes přijdou odborníci z firmy REMS
Pátek, 12. říjen 2018
První ročníky se dnes učí ve škole jen 2 hodiny, poté je čeká divadelní představení v táborském Divadlo Oskara Nedbala
Čtvrtek, 11. říjen 2018
Kdo z Třeboňska má chuť jít studovat střední školu do Tábora, najde dnes informace o naší škole na Burze SŠ v Třeboni
Čtvrtek, 11. říjen 2018
Naši fotbalisté bojují na přeboru středních škol v Jindřichově Hradci
Středa, 10. říjen 2018
Pozor - ve škole je klokan! Tedy - Přírodovědný klokan, mezinárodní soutěž pro zvídavé žáky