Co a jak vyrábí KOH-I-NOOR?

Co a jak vyrábí KOH-I-NOOR?

Střední průmyslová škola strojní a stavební Tábor:

V českých školách všech stupňů to vědí úplně všichni, tedy alespoň si to myslí. Táborští průmyslováci teď ale znají úplnou pravdu.

V úterý 26. 6. 2018 proběhla odborná exkurze třídy 3Sa pod vedením Ing. Korandy do podniku KOH-I-NOOR Mladá Vožice. Studenti oboru Strojírenství se zaměřením Technická zařízení budov (TZB) navštívili výrobce aerosolových ventilů a jejich příslušenství. Jde to vůbec dohromady? Skvěle!

Odborný, zasvěcený a podrobný výklad žákům a jejich učitelům poskytli Stanislav Balínek (vedoucí vývoje) a František Mikulanda (technolog). Prohlídka začala ve vstřikovně plastů, kde na 40 lisů v plně automatickém režimu vyrábí nejrůznější plastové komponenty aerosolových ventilů, rozprašovače a víčka sprejů. Kromě špičkových strojů většinou německé provenience byly technicky zajímavé i metody mechanické separace výlisků od vtokových soustav vlastní konstrukce nebo pneumatické zkoušení přesnosti průměru malých děr. V nástrojárně jsme pozorovali výrobu a opravy vstřikovacích forem konstruovaných přímo v podniku podle potřeb zákazníka, nechybělo zde elektroerozivní obrábění a navařování. Viděli jsme také tváření ocelových součástí ventilů z plechového pásu včetně ukázky úplné výrobní návodky a vysvětlení metodiky testování jakosti, a to nejen tvarově a rozměrově, ale i destruktivně. Jedinečným zážitkem pak byla návštěva nové haly s montážními vysokorychlostními automaty. Vedle použití tzv. tvrdé automatizace pomocí prostorových vaček byla velice zajímavá a nezvyklá třídicí zařízení na vstupech polotovarů do linky a mezioperační doprava výrobků. V době návštěvy byl aktuální výkon automatů „jen“ 300 kusů za minutu, lze jej zvýšit až na 500!

Ošizena nezůstala ani specializace žáků na TZB. Firma má inovované a vysoce propracované vodní hospodářství pro chlazení hydraulických agregátů lisů a předehřev vstřikovacích forem. K vidění tak byl systém rekuperace tepla a nejmodernější čerpadlová, chladicí a regulační technika. Neméně zajímavá byla i prohlídka plynové kotelny a centrální kompresorovny.

Našli jsme další nedalekou, významnou a prosperující firmu, kde mohou naši žáci čerpat zkušenosti a později i prakticky uplatnit svoje odborné vzdělání. Doufejme, že nám získané informace a praktické ukázky zůstanou v paměti dlouho, protože pořizování fotodokumentace je v areálu firmy zakázáno. Za detailní výklad a výjimečně vstřícný přístup našim průvodcům ještě jednou děkujeme!

(nou)
foto: studenti SPŠ Tábor

facebook SPŠ Tábor


 

Krátké zprávy

Pondělí, 12. listopad 2018
Kdo jste z Písku a okolí a chcete o nás vědět víc, zajděte dnes na píseckou burzu středních škol
Úterý, 06. listopad 2018
Předáváme informace o studiu u nás na dvou místech: na burzách středních škol v Pelhřimově a ve Strakonicích
Středa, 31. říjen 2018
S malým odkladem 3 dnů slavíme Den republiky na naší škole netradičním kulturně -sportovně-naučně-zábavným interaktivním programem :-)
Pondělí, 29. říjen 2018
Užijte si dvoudenní podzimní prázdniny 29.-30.10.2018
Neděle, 28. říjen 2018
Erasmus+ letos potřetí. Dnes odlétá 14členná skupina (lyceisté, strojaři, stavaři, truhláři) na dvoutýdenní stáž ve firmách ve Valencii
Neděle, 28. říjen 2018
Státní svátek - republika slaví 100. narozeniny! Tak hodně štěstí a zdraví do další 100!
Pátek, 26. říjen 2018
Dnes končí odborná stáž, výuka CNC modulu v angličtině, ve Spišské Nové Vsi. Naši 3 strojaři získají certifikáty a zítra se vracejí domů
Pátek, 26. říjen 2018
Slovinské střídání: 4 studenti svoji stáž ve firmách na Táborsku končí a jedou domů, 3 noví během víkendu přijedou a v pondělí stáž zahajují
Středa, 24. říjen 2018
Anglického divadelního představení se zúčastní dvě skupiny našich žáků, první jedou dnes do Prahy, druzí zítra do Českých Budějovic
Pátek, 19. říjen 2018
Výběr chlapců - fotbalistů jede na kvalifikaci do Plzně.
Čtvrtek, 18. říjen 2018
Kdo uteče - vyhraje! Naše děvčata utekla všem v krajském závodu v přespolním běhu a dnes běží republikové finále v Hr.Králové. Držíme palce!
Středa, 17. říjen 2018
Největší místní náborová akce: prezentace středních škol v hotelu Palcát. Zájemci o studium u nás, zajděte si pro informace!
Úterý, 16. říjen 2018
Exkurze na Čapkovu Strž a do Památníku Vojna u Příbrami se dnes zúčastní 3La, b, pozítří 3P a 3Sb.
Pondělí, 15. říjen 2018
Něco o čerpadlech se dozvědí žáci 4Sa přímo od odborníků z firmy Wilo.
Neděle, 14. říjen 2018
Další studenti jedou do Spišské Nové Vsi, tentokrát 3 strojaři, kteří se zúčastní 14-denní mezinárodní výuky modulu CNC v angličtině
Pátek, 12. říjen 2018
Do výuky praxe ve 3Sa dnes přijdou odborníci z firmy REMS
Pátek, 12. říjen 2018
První ročníky se dnes učí ve škole jen 2 hodiny, poté je čeká divadelní představení v táborském Divadlo Oskara Nedbala
Čtvrtek, 11. říjen 2018
Kdo z Třeboňska má chuť jít studovat střední školu do Tábora, najde dnes informace o naší škole na Burze SŠ v Třeboni
Čtvrtek, 11. říjen 2018
Naši fotbalisté bojují na přeboru středních škol v Jindřichově Hradci
Středa, 10. říjen 2018
Pozor - ve škole je klokan! Tedy - Přírodovědný klokan, mezinárodní soutěž pro zvídavé žáky