Regionální soutěž tesařů 2010

Regionální soutěž tesařů 2010 - stříbro a bronz

Střední průmyslová škola strojní a stavební Tábor: Regionální soutěž tesařů 2010

Táborský deník - 10.12.2010 - KATEŘINA NIMRICHTROVÁ

Tábor – Vejšky, to je moje. Jednou bych chtěl mít vlastní živnost a makat s dobrou partou na střechách. Osmnáctiletý František Lant má o své budoucnosti jasné představy.

Ty mu může pomoci splnit třeba i účast na regionální soutěži tesařů, kterou v uplynulých dvou dnech pořádala táborská průmyslovka společně s Cechem klempířů, pokrývačů a tesařů. Se svým spolužákem z oboru na ní skončil na třetím místě.

„Bylo to trochu těžší. Všechno jsme dělali ručně. Ve škole už přitom skoro všechno děláme na strojích. V prvním ročníku jsme se to ale učili, to se nezapomíná,“ podělil se s námi o svoje dojmy učeň oboru tesař na SPŠ strojní a stavební v Táboře František Lant.

Stejně jako jedenáct dalších soutěžících pracujících v šesti družstvech tvořil krmelec podle jednotného zadání. Všech šest už mají zamluveno jihočeští myslivci.

„Dva komisaři z našeho cechu hodnotí práci soutěžících v průběhu obou dnů. Sledují funkčnost, přesnost, dodržování zadání, ale i pořádek na pracovišti a dodržování bezpečnosti práce,“  objasnil člen představenstva cechu KPT Stanislav  Holoubek.

Soutěž se koná už po sedmé, na táborské půdě je však novinkou. Cílem je motivace učňů, předávání zkušeností i využití zdravé rivality mezi školami. „Kvalitních řemeslníků je málo. Pořádáním podobných akcí chceme učňům pomoci v jejich budoucím profesním životě a dát jim najevo, že o jejich práci je zájem. Úkolem cechovních firem obecně je pomáhání školám, zajišťování praxe pro učně a nabízení zaměstnání, pokud je to možné,“ doplnil Holoubek.

Z regionálního kola se rekrutují ti nejlepší, kteří pak budou školu reprezentovat v celostátním kole. Po práci se dřevem čekal na soutěžící ještě vědomostní test, jehož výsledky se staly pomyslným jazýčkem na vahách při hodnocení celé soutěže. Setkání mladých tesařů okořenila středeční exkurze na věž táborského děkanského kostela, kde si učni mohli prohlédnout zajímavý krov i s odborným výkladem.

„Chceme, aby se učni naučili soutěžit, protože i později v praxi budou muset umět svoji práci prodat v konkurenčním prostředí. Jde ale i o to, aby se potkali a předali si svoje zkušenosti, a to nejen oni, ale i jejich mistři,“ zhodnotil význam akce Holoubek.

Tesařská soutěž je jen jedním z kroků, které táborská průmyslovka podniká ke zatraktivnění učňovských oborů, které každoročně bojují o každého žáka. „Vždycky by to mohlo být lepší, ale letos jsem docela spokojen. Tesařů máme v prvním ročníku dvanáct. Po čtyřech letech se nám dokonce podařilo otevřít obor klempíř, do kterého se přihlásilo sedm žáků. Po těch je na okrese přitom velký hlad. Truhláři jsou už tradičně naplněni na čtyřiadvacet a letos se nám podařilo slušně obsadit i obor zedník,“ shrnul ředitel SPŠ strojní a stavební v Táboře Marcel Gause.

Výsledky regionální soutěže tesařů

1. místo
Jiří Příhonský a Jan Matoušek, SOŠ Humpolec

2. místo
Lukáš Růžička a Ondřej Stejskal, SPŠ Tábor

3. místo
František Lant  a Jaromír Jileček, SPŠ Tábor

facebook SPŠ Tábor


 

Krátké zprávy

Pondělí, 12. listopad 2018
Kdo jste z Písku a okolí a chcete o nás vědět víc, zajděte dnes na píseckou burzu středních škol
Úterý, 06. listopad 2018
Předáváme informace o studiu u nás na dvou místech: na burzách středních škol v Pelhřimově a ve Strakonicích
Středa, 31. říjen 2018
S malým odkladem 3 dnů slavíme Den republiky na naší škole netradičním kulturně -sportovně-naučně-zábavným interaktivním programem :-)
Pondělí, 29. říjen 2018
Užijte si dvoudenní podzimní prázdniny 29.-30.10.2018
Neděle, 28. říjen 2018
Erasmus+ letos potřetí. Dnes odlétá 14členná skupina (lyceisté, strojaři, stavaři, truhláři) na dvoutýdenní stáž ve firmách ve Valencii
Neděle, 28. říjen 2018
Státní svátek - republika slaví 100. narozeniny! Tak hodně štěstí a zdraví do další 100!
Pátek, 26. říjen 2018
Dnes končí odborná stáž, výuka CNC modulu v angličtině, ve Spišské Nové Vsi. Naši 3 strojaři získají certifikáty a zítra se vracejí domů
Pátek, 26. říjen 2018
Slovinské střídání: 4 studenti svoji stáž ve firmách na Táborsku končí a jedou domů, 3 noví během víkendu přijedou a v pondělí stáž zahajují
Středa, 24. říjen 2018
Anglického divadelního představení se zúčastní dvě skupiny našich žáků, první jedou dnes do Prahy, druzí zítra do Českých Budějovic
Pátek, 19. říjen 2018
Výběr chlapců - fotbalistů jede na kvalifikaci do Plzně.
Čtvrtek, 18. říjen 2018
Kdo uteče - vyhraje! Naše děvčata utekla všem v krajském závodu v přespolním běhu a dnes běží republikové finále v Hr.Králové. Držíme palce!
Středa, 17. říjen 2018
Největší místní náborová akce: prezentace středních škol v hotelu Palcát. Zájemci o studium u nás, zajděte si pro informace!
Úterý, 16. říjen 2018
Exkurze na Čapkovu Strž a do Památníku Vojna u Příbrami se dnes zúčastní 3La, b, pozítří 3P a 3Sb.
Pondělí, 15. říjen 2018
Něco o čerpadlech se dozvědí žáci 4Sa přímo od odborníků z firmy Wilo.
Neděle, 14. říjen 2018
Další studenti jedou do Spišské Nové Vsi, tentokrát 3 strojaři, kteří se zúčastní 14-denní mezinárodní výuky modulu CNC v angličtině
Pátek, 12. říjen 2018
Do výuky praxe ve 3Sa dnes přijdou odborníci z firmy REMS
Pátek, 12. říjen 2018
První ročníky se dnes učí ve škole jen 2 hodiny, poté je čeká divadelní představení v táborském Divadlo Oskara Nedbala
Čtvrtek, 11. říjen 2018
Kdo z Třeboňska má chuť jít studovat střední školu do Tábora, najde dnes informace o naší škole na Burze SŠ v Třeboni
Čtvrtek, 11. říjen 2018
Naši fotbalisté bojují na přeboru středních škol v Jindřichově Hradci
Středa, 10. říjen 2018
Pozor - ve škole je klokan! Tedy - Přírodovědný klokan, mezinárodní soutěž pro zvídavé žáky