Strojařinu a stavařinu podáváme přes počítač

Strojařinu a stavařinu podáváme přes počítač

MFDnes, 21.10.2010 - Ludmila Mlsová - Dnes+ Střední školy - příloha - str. 56

Líbivé číslo 777 žáků má letos táborská strojní a stavební průmyslovka. Se svými maturitními i učebními obory patří k pilířům technického školství na jihu Čech.

Studenti táborské strojní a stavební průmyslovky se mohou se svými učiteli docela podrobně seznámit už na internetových stránkách školy. Většina kantorů tam má vedle profesního životopisu i fotku a záliby.
Třeba češtinář a dějepisář Vladimír Bulant může u svých svěřenců zabodovat svou vizáží vrcholového horolezce. Matematikář a fyzikář Jiří Formánek zase mírní obavy z náročných přírodovědných předmětů pohodovou momentkou s hlavou opřenou o loket.

Vůbec z celých nabitých a aktuálních virtuálních stránek průmyslovky je vidět, že počítače tam hrají velmi silnou roli. „V informatice se snažíme navázat na zájmy dětí, aby se nám je podařilo zaujmout pro techniku. Žáci přicházejí na základě přání svých rodičů a informací, které získaly třeba od kamarádů, ale většina z nich pořádně neví, do čeho jde. A kdybychom je zavalili jen teorií o strojařině nebo stavařině, asi by je to nebavilo. Proto jim to musíme podat zábavnou formou přes výpočetní techniku,“ říká Marcel Gause, ředitel Střední průmyslové školy strojní a stavební Tábor.

Kolik máte ve škole počítačů?

Škola je dnes vybavená tak, že v maturitních oborech máme dva žáky na jeden počítač. Konkrétně máme asi 280 počítačů při počtu 550 žáků v maturitních oborech. Všechny jsou zapojené do centrální databáze a propojené optickými kabely i mezi jednotlivými budovami školy. Investujeme do toho velké peníze a vyplácí se nám to. Žákům je virtuální svět blízký a jsou schopni se naučit pomocí virtuální reality ve strojařině a stavařině věci tak, jak jsou potom ve skutečnosti.

Nabízíte na internetu ještě nějaké další bonusy?

Žáci i jejich rodiče mohou například využívat on-line přístup k průběžné klasifikaci, docházce a dalším údajům souvisejícím se studiem. Úspěšně funguje také internetová burza učebnic a populární je kurz pro zájemce o pokročilou tvorbu webových stránek. Jeho absolvent umí vytvořit vlastní profesionálně vypadající dynamické stránky. Stránky je schopen upravovat, zálohovat a dále vylepšovat. Kurz je zakončen certifikátem naší průmyslovky.

Umíte představit průmyslovku v jedné větě?

Je to škola, která tvoří páteř jihočeského školství v technickém vzdělávání a vlastně od začátku byla zaměřená na strojařinu a stavařinu.

Ale se stavební školou jste byli sloučeni teprve nedávno.

Jenže historie je delší. Strojní průmyslovka vznikla jako škola pro mechanizaci stavebnictví, takže měla od začátku vždycky blízko ke stavařině. Pak se od ní odklonila, dělala čistou strojařinu a v roce 2007, kdy jsme se spojili se stavební školou, jsme se jakoby vrátili ke kořenům.

Kolik už máte absolventů a kde se s nimi můžeme setkat?

Absolventů máme kolem šesti tisíc, působí hlavně ve strojařině a stavařině po celé republice. Hodně studentů odchází na vysoké školy, z nichž se rozprchnou po celém Česku. Mezi našimi absolventy jsou i právníci, politici, z průmyslovky vzešli dva senátoři. Někteří absolventi se pustili i do studia medicíny. Ale to jsou spíš výjimky.

Které specializace považujete za výkladní obory školy?

Pokud bychom to vzali s pohledu úrovně vzdělání, stojí na špičce technické lyceum jako komplexní příprava na vysokou školu. Po stránce odborné, z pohledu potřeb zaměstnavatelů zase stojí nejvýše maturitní obory strojařina a stavařina a po stránce řemeslné jsou to učební obory, které stále v praxi scházejí.

Daří se vám naplnit třídy?

Zatím si nemůžeme na nezájem žáků stěžovat. U lycea odpovídá skutečný zájem dětí tomu, co nabízíme, to znamená dvě třídy. Pokaždé se zdá na první pohled obrovský zájem o stavební obory - u nich to vypadá, že máme třeba pětinásobek přihlášek. Ale skutečnost je taková, že se třída tak akorát naplní na těch třicet zájemců, kteří to chtějí skutečně studovat.

A co učební obory?

Je pravda, že převládá zájem o maturitní obory a u učebních je to trochu slabší. Ale s trpělivým opakováním přijímacích kol až do srpna se nám daří doplňovat i učební obory tak, abychom měli v září slušně naplněné třídy a vyplatilo se to i ekonomicky.

Slyší učni na podniková a krajská stipendia?

Stipendia se teprve rozjíždějí, ale vypadá to, že mohou být pro učně zajímavou motivací. Třeba pro Metrostav učíme obory strojník a strojní mechanik. Obory podporované krajem máme čtyři: klempíř, tesař, zedník a strojní mechanik. Zjistili jsme, že si tito žáci hlídají absence a chodí s omluvenkami. Uvidíme, zda se to projeví i na jejich prospěchu.

Čím to je, že jsou vaši žáci tak úspěšní mimo školu?

Zřejmě tím, že u nás funguje největší školský sportovní klub, a pokud žáci chtějí, mohou se v něm dobře vyžít ve fotbale, atletice, volejbale, florbale i plavání. Ale není to jen sport - máme i školní kapelu a pořádáme jízdy veteránů.

---

Marcel Gause (50) Absolvent Střední průmyslové školy strojnické Tábor a Fakulty strojní ČVUT v Praze začínal jako konstruktér plavidel. Pak se vrátil na průmyslovku, kde nastoupil jako učitel v dílnách. V roce 1993 si ho vytáhl ředitel jako svého zástupce, od září 2004 se sám stal ředitelem. Mezi jeho záliby patří hudba, organizování závodů veteránů a psaní analýz o F1 na největší český web o autech.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy

 

facebook SPŠ Tábor


 

Krátké zprávy

Pondělí, 12. listopad 2018
Kdo jste z Písku a okolí a chcete o nás vědět víc, zajděte dnes na píseckou burzu středních škol
Úterý, 06. listopad 2018
Předáváme informace o studiu u nás na dvou místech: na burzách středních škol v Pelhřimově a ve Strakonicích
Středa, 31. říjen 2018
S malým odkladem 3 dnů slavíme Den republiky na naší škole netradičním kulturně -sportovně-naučně-zábavným interaktivním programem :-)
Pondělí, 29. říjen 2018
Užijte si dvoudenní podzimní prázdniny 29.-30.10.2018
Neděle, 28. říjen 2018
Erasmus+ letos potřetí. Dnes odlétá 14členná skupina (lyceisté, strojaři, stavaři, truhláři) na dvoutýdenní stáž ve firmách ve Valencii
Neděle, 28. říjen 2018
Státní svátek - republika slaví 100. narozeniny! Tak hodně štěstí a zdraví do další 100!
Pátek, 26. říjen 2018
Dnes končí odborná stáž, výuka CNC modulu v angličtině, ve Spišské Nové Vsi. Naši 3 strojaři získají certifikáty a zítra se vracejí domů
Pátek, 26. říjen 2018
Slovinské střídání: 4 studenti svoji stáž ve firmách na Táborsku končí a jedou domů, 3 noví během víkendu přijedou a v pondělí stáž zahajují
Středa, 24. říjen 2018
Anglického divadelního představení se zúčastní dvě skupiny našich žáků, první jedou dnes do Prahy, druzí zítra do Českých Budějovic
Pátek, 19. říjen 2018
Výběr chlapců - fotbalistů jede na kvalifikaci do Plzně.
Čtvrtek, 18. říjen 2018
Kdo uteče - vyhraje! Naše děvčata utekla všem v krajském závodu v přespolním běhu a dnes běží republikové finále v Hr.Králové. Držíme palce!
Středa, 17. říjen 2018
Největší místní náborová akce: prezentace středních škol v hotelu Palcát. Zájemci o studium u nás, zajděte si pro informace!
Úterý, 16. říjen 2018
Exkurze na Čapkovu Strž a do Památníku Vojna u Příbrami se dnes zúčastní 3La, b, pozítří 3P a 3Sb.
Pondělí, 15. říjen 2018
Něco o čerpadlech se dozvědí žáci 4Sa přímo od odborníků z firmy Wilo.
Neděle, 14. říjen 2018
Další studenti jedou do Spišské Nové Vsi, tentokrát 3 strojaři, kteří se zúčastní 14-denní mezinárodní výuky modulu CNC v angličtině
Pátek, 12. říjen 2018
Do výuky praxe ve 3Sa dnes přijdou odborníci z firmy REMS
Pátek, 12. říjen 2018
První ročníky se dnes učí ve škole jen 2 hodiny, poté je čeká divadelní představení v táborském Divadlo Oskara Nedbala
Čtvrtek, 11. říjen 2018
Kdo z Třeboňska má chuť jít studovat střední školu do Tábora, najde dnes informace o naší škole na Burze SŠ v Třeboni
Čtvrtek, 11. říjen 2018
Naši fotbalisté bojují na přeboru středních škol v Jindřichově Hradci
Středa, 10. říjen 2018
Pozor - ve škole je klokan! Tedy - Přírodovědný klokan, mezinárodní soutěž pro zvídavé žáky