Rakousko láká vánočními trhy i architekturou

Rakousko láká vánočními trhy i architekturou

Střední průmyslová škola strojní a stavební Tábor:

Uměli byste si představit lepší navození vánoční atmosféry než na adventních trzích? My (třída 2P a výběr žáků ze školy) rozhodně ne a tak jsme se dne 13. prosince 2017 vydali tentokrát do předvánočního Rakouska a zhlédli krásy jeho hlavního města Vídně.

Vyrazili jsme od školy již časně ráno. Cesta ovšem utíkala docela rychle, především díky výkladu paní Pragerové (naší průvodkyně), která nás doprovázela po celý den, a než jsme se nadáli, vítala nás cedule s nápisem Wien. Jako první zastávka nás čekal neobyčejný Hundertwasserhaus. Jeho architektem je známý rakouský architekt Hundertwasser, který si svým extravagantním pojetím děl dokázal získat celý svět.

Po asi půlhodince možnosti na vyfotografování jsme se vrátili zpět do autobusu a pokračovali směrem do centra města. Zde jsme vystoupili u Přírodovědného muzea (německy Naturhistorisches Museum) a naše kroky směřovaly k blízkému Náměstí Marie Terezie, které se nacházelo právě mezi Přírodovědným a Uměleckohistorickým muzeem (německy Kunsthistorisches Museum). Již na tomto náměstí jsme spatřili jedny z mnoha adventních trhů, ale největší dominantou náměstí byla vysoká socha Marie Terezie sedící majestátně na trůnu.

Poté jsme se přesunuli na nedaleký Hofburg, kdysi bývalé sídlo rakouských Habsburků (do roku 1918) a dnes sídlo rakouského prezidenta. Tato stavba byla několikrát rozšířena, kdy nejstarší dokončená část vznikla za vlády Přemysla Otakara II., ve 13. století, a ta poslední byla dostavěna až v 19. století za vlády Františka Josefa I.

Naše další kroky směřovaly přes bývalý Zelný trh, kde se dnes nachází jedna z nejluxusnějších čtvrtí ve Vídni, až k největší dominantě Vídně, a to katedrále sv. Štěpána (Stefansdom). Zde jsme se na hodinu všichni rozprchli po různých obchodech, či restauracích. Ovšem ti více zapálení čas využili na prohlídku přilehlých koutů Vídně či samotné katedrály.

Po opětovném shledání nás čekala ta poslední a nejdůležitější část našeho výletu, a to adventní trhy na náměstí před vídeňskou radnicí (Rathausplatz), kde jsme dostali zhruba tříhodinový rozchod. Tudíž jsme se vydali prozkoumávat krásy a vůně zdejších trhů. Strhující vánoční atmosféru v nás nakonec završila světelná výzdoba ať už samotného Rathausplatz, či celé Vídně, která byla nepřehlédnutelná na každém rohu ulice.

Unavení a lehce zmrzlí jsme nakonec nasedli do autobusu a vydali se zpět domů.  

Anna Prokopová, 3La
foto: Martin Hošek, 4La

facebook SPŠ Tábor


 

Krátké zprávy

Pondělí, 12. listopad 2018
Kdo jste z Písku a okolí a chcete o nás vědět víc, zajděte dnes na píseckou burzu středních škol
Úterý, 06. listopad 2018
Předáváme informace o studiu u nás na dvou místech: na burzách středních škol v Pelhřimově a ve Strakonicích
Středa, 31. říjen 2018
S malým odkladem 3 dnů slavíme Den republiky na naší škole netradičním kulturně -sportovně-naučně-zábavným interaktivním programem :-)
Pondělí, 29. říjen 2018
Užijte si dvoudenní podzimní prázdniny 29.-30.10.2018
Neděle, 28. říjen 2018
Erasmus+ letos potřetí. Dnes odlétá 14členná skupina (lyceisté, strojaři, stavaři, truhláři) na dvoutýdenní stáž ve firmách ve Valencii
Neděle, 28. říjen 2018
Státní svátek - republika slaví 100. narozeniny! Tak hodně štěstí a zdraví do další 100!
Pátek, 26. říjen 2018
Dnes končí odborná stáž, výuka CNC modulu v angličtině, ve Spišské Nové Vsi. Naši 3 strojaři získají certifikáty a zítra se vracejí domů
Pátek, 26. říjen 2018
Slovinské střídání: 4 studenti svoji stáž ve firmách na Táborsku končí a jedou domů, 3 noví během víkendu přijedou a v pondělí stáž zahajují
Středa, 24. říjen 2018
Anglického divadelního představení se zúčastní dvě skupiny našich žáků, první jedou dnes do Prahy, druzí zítra do Českých Budějovic
Pátek, 19. říjen 2018
Výběr chlapců - fotbalistů jede na kvalifikaci do Plzně.
Čtvrtek, 18. říjen 2018
Kdo uteče - vyhraje! Naše děvčata utekla všem v krajském závodu v přespolním běhu a dnes běží republikové finále v Hr.Králové. Držíme palce!
Středa, 17. říjen 2018
Největší místní náborová akce: prezentace středních škol v hotelu Palcát. Zájemci o studium u nás, zajděte si pro informace!
Úterý, 16. říjen 2018
Exkurze na Čapkovu Strž a do Památníku Vojna u Příbrami se dnes zúčastní 3La, b, pozítří 3P a 3Sb.
Pondělí, 15. říjen 2018
Něco o čerpadlech se dozvědí žáci 4Sa přímo od odborníků z firmy Wilo.
Neděle, 14. říjen 2018
Další studenti jedou do Spišské Nové Vsi, tentokrát 3 strojaři, kteří se zúčastní 14-denní mezinárodní výuky modulu CNC v angličtině
Pátek, 12. říjen 2018
Do výuky praxe ve 3Sa dnes přijdou odborníci z firmy REMS
Pátek, 12. říjen 2018
První ročníky se dnes učí ve škole jen 2 hodiny, poté je čeká divadelní představení v táborském Divadlo Oskara Nedbala
Čtvrtek, 11. říjen 2018
Kdo z Třeboňska má chuť jít studovat střední školu do Tábora, najde dnes informace o naší škole na Burze SŠ v Třeboni
Čtvrtek, 11. říjen 2018
Naši fotbalisté bojují na přeboru středních škol v Jindřichově Hradci
Středa, 10. říjen 2018
Pozor - ve škole je klokan! Tedy - Přírodovědný klokan, mezinárodní soutěž pro zvídavé žáky