S Comeniem tentokrát na východ Slovenska

S Comeniem tentokrát na východ Slovenska

Střední průmyslová škola strojní a stavební Tábor:

Vybraní žáci a učitelé ze SPŠ Tábor se zúčastnili již čtvrtého projektového setkání  v rámci projektu Energy Unites Cultures mezinárodního programu Comenius. Vydařený pozdně říjnový týden ze Spišské Nove Vsi a Vysokých Tater vám přiblíží autentické zážitky jednoho z účastníků. 

Letos v říjnu byl projekt EUC - COMENIUS plně v režii slovenské Technické akademie ve Spišské Nové Vsi.
Naše skupina se skládala z pěti žáků a čtyř učitelů. Výprava začala v pondělí 21. října 2013, kdy jsme se vydali školním autem do nedaleké Spišské Nové Vsi. Alespoň to jsme si mysleli, cesta nám nakonec zabrala něco okolo 7 hodin. Spišská Nová Ves leží sice v sousedním Slovensku, ale až v jeho východním cípu.
 
Oficiální program začal v úterý přímo na Technické akademii. Každá z členských škol předvedla svoji krátkou prezentaci zaměřenou zejména na školní prostředí a místo, odkud pochází. Naše škola sklidila příjemný potlesk jak za prezentaci, tak i za krátké video natočené samotnými studenty. Úterý bylo také významným dnem pro naše slovenské hostitele. Na školním nádvoří zasadili účastníci projektu EUC společně lípu jako symbol spolupráce a přátelství. Její kořeny zasypali hlínou přivezenou z jednotlivých zemí. 

Odpoledne pro nás měli slovenští studenti, zapojení do projektu, připravená zajímavá představení. Asi nejvíce se všem líbilo ohromující vystoupení s Teslovým transformátorem, jeho působení jsme si pak mohli vyzkoušet na vlastní kůži. Projektový den skončil rozdáním úkolů, které měli studenti po skupinách vypracovat. Nešlo o nějakou těžkou práci, cíl spíše spočíval ve vzájemné komunikaci a procvičení anglického jazyka. Skupiny se vydaly do kaváren nebo do parku a společně hledaly řešení problému.

Ve středu nás čekala opravdu velkolepá událost. Měli jsme tu čest být přijati na radnici primátorem Spišské Nové Vsi. Po hezkém projevu následovaly dárky od hlavních představitelů škol a symbolický zápis do pamětní knihy města. Dopoledne jsme ještě doháněli resty na úkolech z minulého dne a odpoledne jsme pak výsledky společně kontrolovali a diskutovali o možných řešeních.

Čtvrtek byl výletový den. Všichni jsme se vydali do Popradu, kde jsme zhlédli krátkou prezentaci o využití geotermální energie v provozu bazénového komplexu. Pak jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna zůstala v Popradu a užívala si v teplých pramenech aquaparku, druhá se naopak vydala do Vysokých Tater na menší výstup. Já jsem zvolil Vysoké Tatry a své volby jsem ani trochu nelitoval. V pozdním odpoledni jsme pak všichni navštívili impozantní Spišský hrad. Musím říct, že skvostnější hrad jsem v životě neviděl. Po prohlídce ohromného hradu následovala společná večeře s žáky a učiteli všech sedmi projektových zemí.

V pátek se všichni loučili a rozjížděli zpět do svých domovin. I my jsme se po snídani rozloučili. Odjížděli jsme a mojí hlavou se pořád honily vzpomínky na krásně prožitý týden. Z projektu EUC – Comenius si vezu hlavně moc hezké zážitky, neméně pak velkou zkušenost. Ohromně si cením příležitosti vyzkoušet si cizí jazyk v podmínkách, které nám ve škole nikdy nenasimulují. Ve Spišské Nové Vsi jsem také navázal nová přátelství a můžu se tak těšit na naše další společné shledání, třeba v lednu v německém Weidenu.

Miroslav Procházka, 3La 

(foto: Marcel Gause)

 

facebook SPŠ Tábor


 

Krátké zprávy

Pondělí, 12. listopad 2018
Kdo jste z Písku a okolí a chcete o nás vědět víc, zajděte dnes na píseckou burzu středních škol
Úterý, 06. listopad 2018
Předáváme informace o studiu u nás na dvou místech: na burzách středních škol v Pelhřimově a ve Strakonicích
Středa, 31. říjen 2018
S malým odkladem 3 dnů slavíme Den republiky na naší škole netradičním kulturně -sportovně-naučně-zábavným interaktivním programem :-)
Pondělí, 29. říjen 2018
Užijte si dvoudenní podzimní prázdniny 29.-30.10.2018
Neděle, 28. říjen 2018
Erasmus+ letos potřetí. Dnes odlétá 14členná skupina (lyceisté, strojaři, stavaři, truhláři) na dvoutýdenní stáž ve firmách ve Valencii
Neděle, 28. říjen 2018
Státní svátek - republika slaví 100. narozeniny! Tak hodně štěstí a zdraví do další 100!
Pátek, 26. říjen 2018
Dnes končí odborná stáž, výuka CNC modulu v angličtině, ve Spišské Nové Vsi. Naši 3 strojaři získají certifikáty a zítra se vracejí domů
Pátek, 26. říjen 2018
Slovinské střídání: 4 studenti svoji stáž ve firmách na Táborsku končí a jedou domů, 3 noví během víkendu přijedou a v pondělí stáž zahajují
Středa, 24. říjen 2018
Anglického divadelního představení se zúčastní dvě skupiny našich žáků, první jedou dnes do Prahy, druzí zítra do Českých Budějovic
Pátek, 19. říjen 2018
Výběr chlapců - fotbalistů jede na kvalifikaci do Plzně.
Čtvrtek, 18. říjen 2018
Kdo uteče - vyhraje! Naše děvčata utekla všem v krajském závodu v přespolním běhu a dnes běží republikové finále v Hr.Králové. Držíme palce!
Středa, 17. říjen 2018
Největší místní náborová akce: prezentace středních škol v hotelu Palcát. Zájemci o studium u nás, zajděte si pro informace!
Úterý, 16. říjen 2018
Exkurze na Čapkovu Strž a do Památníku Vojna u Příbrami se dnes zúčastní 3La, b, pozítří 3P a 3Sb.
Pondělí, 15. říjen 2018
Něco o čerpadlech se dozvědí žáci 4Sa přímo od odborníků z firmy Wilo.
Neděle, 14. říjen 2018
Další studenti jedou do Spišské Nové Vsi, tentokrát 3 strojaři, kteří se zúčastní 14-denní mezinárodní výuky modulu CNC v angličtině
Pátek, 12. říjen 2018
Do výuky praxe ve 3Sa dnes přijdou odborníci z firmy REMS
Pátek, 12. říjen 2018
První ročníky se dnes učí ve škole jen 2 hodiny, poté je čeká divadelní představení v táborském Divadlo Oskara Nedbala
Čtvrtek, 11. říjen 2018
Kdo z Třeboňska má chuť jít studovat střední školu do Tábora, najde dnes informace o naší škole na Burze SŠ v Třeboni
Čtvrtek, 11. říjen 2018
Naši fotbalisté bojují na přeboru středních škol v Jindřichově Hradci
Středa, 10. říjen 2018
Pozor - ve škole je klokan! Tedy - Přírodovědný klokan, mezinárodní soutěž pro zvídavé žáky